17 lipca trzech klubowych kolegów: Rafał Dec, Piotr Szostek,Tomasz Krawczyk wspólnie z Jarkiem Botorem (GOPR Beskidy) wyruszają na wyprawę do Peru. Celem będzie pierwsze polskie przejście południowej ściany Artesonraju (6025 mnpm) oraz zjazd ze szczytu na nartach. Wyprawa odbywa się w ramach projektu Polish Artesonraju Expedition 2014. Sponsorami są: Philips, Fiskars, Majesty oraz Klinika św. Łukasza
poniżej fota z zaznaczona drogą wejscia.
wszyscy trzymamy kciuki za zdobycie tą drogą TEJ góry, znanej z wielu filmów hamerykańskich ze stajni Paramount Picture
Mapa BeskidyTopo v.2.0 - KA GBGOPR (rejon Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego).
Wygląd w odbiorniku, tu w 62s:
Mapa powstała w myśl licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0. Główny podkład mapy powstał na bazie mapy UMP-pcPL (www.ump.waw.pl). Dodatkowo wykorzystano dane sumaryczne z darmowej mapy Walker.
Dane hydrograficzne pochodzą z dostępnych źródeł portalu Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej http://www.kzgw.gov.pl czyli dodano do mapy mniejsze rzeczki i potoczki.
Dane jaskiń, wychodni, skupisk skalnych na podstawie materiałów własnych, Speleoklubu BB, wyjść terenowych oraz aktualnych inwentarzy PTPNOZ oraz Państwowego Instytutu Geologicznego (stan na rok 2016).
W mapie naniosłem kilka poprawek:
- pogrubienie linii szlaków znakowanych;
- zmiany w wyświetlaniu symboliki na mapie( skał, szczytów, jaskiń etc.) by nie "śmiecić mapy";
- usunięcie opisów wysokości na liniach hipsometrycznych DEM;
- dodanie sieci wodnej na podstawie mapy Walker i danych z KZGW (info jak wyżej);
- dodanie sieci ścieżek i dróg leśnych;
- dodanie najistotniejszych jaskiń w regionie i formacji skalnych - na mapie naniosłem jaskinie powyżej 10 metrów długości.
- dodanie indeksakcji w szukaniu danej jaskini w odbiorniku GPS.
Zastosowałem dwa symbole określenia formacji skalnych: mniejsza skałka określa obiekty do 3 metrów wysokości, większa powyżej 3 metrów wysokości.
Oczywiście mapę będzie można rozwijać, dodawać nowe obiekty, zatem proszę o uwagi na temat mapy w komentarzach.
Speleoklub „Bobry” Żagań zaprasza na 20. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych, które odbędą się 31 maja 2013 r. w Wojcieszowie (Góry Kaczawskie, ok. 20 km od Jeleniej Góry).
Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA informuje, że w sezonie zimowym 2013/2014 zostanie zorganizowany kurs na stopień instruktora narciarstwa wysokogórskiego.
I etap kwalifikacji:
Do dnia 10 stycznia 2014r. na adres
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
należy przesłać zgłoszenie chęci uczestnictwa wraz z następującymi informacjami :
1. Zimowy dorobek górski z ostatnich 5 lat, z opisem działalności skiturowej i wspinaczkowej (w formie wykazu zawierającego co najmniej datę, rejon górski, trasę/drogę wspinaczkową, partnera/ów itp.)
2. Dorobek sportowy w zakresie skialpinizmu.
3. Informacje dodatkowe świadczące o doświadczeniu w zakresie narciarstwa i wspinaczki wysokogórskiej.
II etap kwalifikacji – dokonuje zespół powołany przez Komisję NW PZA na podstawie:
1. Egzaminu praktycznego z umiejętności jazdy na nartach poza zorganizowanymi terenami narciarskimi. Wymagane bardzo dobre umiejętności jazdy w terenie w każdych warunkach śnieżnych z plecakiem oraz wyposażeniem podstawowym niezbędnym do turystyki wysokogórskiej (szczegóły zostaną podane w terminie późniejszym).
2. Analiza przedstawionego dorobku górskiego.
3. Rekomendacja klubu macierzystego zrzeszonego w PZA.
Komisja zastrzega sobie prawo do dodatkowych egzaminów w przypadku zbyt dużej liczby chętnych, szczególnie z zakresu znajomości zaawansowanych technik zimowej turystyki wysokogórskiej (raki, czekan, asekuracja itp.), oraz z zakresu lawinoznawstwa (wybór drogi, analiza ryzyka itp.) i partnerskiego ratownictwa lawinowego (obsługa detektorów lawinowych, taktyka ratownictwa partnerskiego).
Informacje o kursie:
Kurs będzie przeprowadzony w dwóch etapach i zakończony egzaminem:
I etap – szkolenie stacjonarne w dniach: 9 - 14 marca 2014 (wraz z jednym dniem rezerwowym); Tatry
II etap – 3 wyjścia turowe – w tym jedno obserwowane jako element egzaminu (metodyka prowadzenia zajęć praktycznych), termin zostanie ustalony w ramach grup; Tatry
III etap - egzamin teoretyczny - termin zostanie ustalony po II etapie; Zakopane
Aby otrzymać uprawnienia instruktora każdy kursant, który zda egzamin, musi odbyć staż na rzecz PZA w wymiarze 2 dni.
17:00 Dlaczego jaskinie są tak fascynujące? Co ciągnie do nich ludzi? Ditta Kicińska
17:15 Kilometr w weekend, reż. Szymon Kostka
Zapierający dech w piersiach obraz o nowych, zaskakujących odkryciach w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Dokonania członków były wielokrotnie nagradzane, nagrody zdobywa także film.
17:25 Chiny – to jest ogromny potencjał jaskiniowy!
Wprowadzenie - Andrzej Ciszewski, kierownik wypraw centralnych KTJ PZA do Chin
17:30 Luo Xi Tian Ken, reż. Michał Ciszewski
Film o wyprawach do Chin w latach 2012, 1013, nagrodzony I miejscem podczas Speleokonfrontacji 2013
17:40 Chiny - tam jest 500 tys. kilometrów kwadratowych krasu! Spotkanie z uczestnikami wypraw centralnych KTJ PZA do Chin: Ewą Wójcik, Andrzejem Ciszewskim, Pawłem Ramatowskim, Włodzimierzem Porębskim, Michałem Ciszewskim, Janem Wołkiem.
18:10 Windgällen, reż. Rafał Sieradzki
Wyprawa członków Speleoklubu Warszawskiego do Windgällen w Szwajcarii miała odpowiedzieć na pytanie, czy warto organizować jaskiniowe wyprawy eksploracyjne w ten rejon.
18:20 Speleomistrzostwa 2013 – w błocie i na linach, reż. Rafał Sieradzki Co roku, w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku odbywają się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. To reportaż o walce w błocie i na linach.
18.30 Eksploracja jaskiń w Turcji
PrelekcjaAndrzeja Wojtonia
Tureckie jaskinie eksploruje Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy. W tym roku nowe odkrycia w Jaskini Krainy Węża przyniosły członkom klubu Nagrodę Specjalną podczas Speleokonfrontacji 2013.
18:45 Do wnętrza góry. Picos 2013, reż. Tomasz Utkowski
Opowieść przedstawiająca eksplorację Speleoclubu Wrocław w górach Picos de Europa w Hiszpanii.
18.55 Korona Podziemi – chińskie giganty, reż. Marcin Furtak
Film będący relacją z przebiegu jednego z etapów oryginalnego projektu przejścia wszystkich najgłębszych (400 m i więcej) studni jaskiniowych świata. Od dwudziestu lat przedsięwzięcie to konsekwentnie realizują grotołazi ze Speleoklubu „Bobry” Żagań.
19:05 Człowiek z wapienia – Korona Podziemi, reż. Marcin Furtak, Zenon Kondratowicz
Tym razem polecamy film nie o eksploracji i samych podziemiach, ale o człowieku, grotołazie i o jego walce z chorobą. Rafał Wójcik ze Speleoklubu „Bobry” Żagań zachorował na malarię po wyprawie jaskiniowej na Papuę Nową Gwineę. Jednak dostał drugie życie i wrócił do uprawiania swojej pasji…
19:15 Jedna jaskinia II Prelekcja Jakuba Nowaka To prezentacja o Jaskini Bandzioch Kominiarski w Tatrach Zachodnich.
19:25
Zakończenie bloku jaskiniowego
Wśród uczestników zostaną rozlosowane czasopisma „Jaskinie” i „Taternik”.