![]() | Dzisiaj | 37 |
![]() | Razem | 541358 |
Nowe zasady poruszania się w TANAP
O przyjęciu nowego regulaminu dostępności TANAP dyskutuje się już od lat.
Teoretycznie nic nie przeszkadza Ministerstwu Ochrony Przyrody w ogłoszeniu nowego rozporządzenia dotyczącego regulaminu wstępu.
W praktyce jest to stale odkładane z różnych powodów.
O zmianę tego stanu starają się różne obywatelskie stowarzyszenia i inicjatywy.
15 grudnia 2012 podpisana została umowa pięciu stowarzyszeń o współpracy w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu oraz ruchu turystycznego. A mianowicie: KST (takie tamtejsze PTTK tylko lepsze, zajmuje się np. schroniskami i znakowaniem szlaków), JAMES (wiadomo, takie tamtejsze PZA !), Słowackie Stowarzyszenie Wysokogórskie (nie znam), Słowacki Klub Cyklistów oraz Martin Porada z obywatelskiej inicjatywy "Nasze Góry".
Warto przeczytać, poniżej oryginalny link do projektu i wolne tłumaczenie znajomej na polski:
http://hiking.sk/hk/ar/2391/iniciativa_za_pristupnejsie_tatry.html
Uczestniczące kluby i stowarzyszenia chcą "fundamentalnie zmienić sposób widzenia ochrony przyrody i środowiska, a tym samym osiągnąć przyspieszenie uchwalenia nowej ustawy o ochronie przyrody i krajobrazu."
Wynikiem publicznej debaty miałoby stać się według uczestniczących stron podział gór na rejony gdzie zakazane jest jakiekolwiek działanie dla wszystkich osób - bez wyjątku i na obszary, w których turystyka może być rozwijana w różny sposób.
Jednocześnie sygnatariusze chcą wspierać działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa osób odwiedzających góry: znakowanie szlaków turystycznych, techniczne ułatwienia na szlakach górskich np. typu via ferrata w miejscach najtrudniejszych, orientacyjne i informacyjne punkty i tym podobne.
Następnym krokiem będzie otwarcie kwestii przyjęcia zmian w bieżącym regulaminie TANAP, które udostępnią odwiedzającym wybrane rejony Tatr.
Co dotyczy konkretnych kroków - sygnatariusze chcą do końca stycznia 2013 r. skierować do Rządu i Rady Narodowej Republiki Słowackiej zapytanie czy rządowy program legislacyjny w nadchodzącym okresie będzie obejmował przygotowania do uchwalenia nowej ustawy o ochronie przyrody i krajobrazu, ewentualnie zmiany istniejącej. Jeśli nie - będziemy żądali aby stało się to jak najszybciej.
Będą się również starali aby w pierwszej części 2013 r. przyjąć przynajmniej tymczasowe rozwiązanie w postaci dodatku do bieżącego rozporządzenia dotyczącego regulaminu TANAP, ponieważ obecne nie odzwierciedla stanu który obecnie działa w TANAP.
W tym celu planują odwołać się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Preszowie.
Kiedy wreszcie nastąpi uchwalenie nowego regulaminu TANAP
TANAP ma przygotowany nowy projekt regulaminu już od 8 lat. Strażnik Paul Tajboš przedstawił go na konferencji zorganizowanej z inicjatywy "Naszych gór" w Popradzie we wrześniu.
Część społeczności turystycznej zna go od dawna.
Kluby i stowarzyszenia turystyczne nadsyłały do niego swoje uwagi.
Paul Tajboš twierdzi, że opracowali propozycję regulaminu ale ze strony organów nadrzędnych nie ma woli jej przyjęcia.
Rozporządzenie o regulaminie TANAP zgodnie z prawem powinnien uchwalić Regionalny Urząd Ochrony Środowiska w Preszowie.
Oficjalna wersja brzmi, że czeka się obecnie na nową ustawę o ochronie przyrody i krajobrazu. Z prawnego punktu widzenia nie jest to jednak konieczne, rozporządzenie może ulec zmianie w dowolnym momencie.
Jakie zmiany są w projektach przepisów turystycznych
Wnioskuje się o wprowadzenie tras turystycznych o podwyższonej skali trudności, z proponowanymi trasami:
1. Lomnické sedlo – Lomnický štít
2. Zelené pleso – Baranie sedlo – Baranie rohy – Baranie sedlo – Téryho chata
3. Téryho chata - Ľadová priehyba – Ľadový štít – Malý Ľadový štít – Sedielko
4. Sliezsky dom – Velická próba – Gerlachovský štít – Batizovská próba – Batizovské pleso
5. Batizovská dolina – hrebeň Končistej – Končistá a späť
6. Sedlo Váha – Kohútik – Vysoká.
Trasy nie będą oznakowane. poruszanie się po nich powinno być dozwolone od 16 czerwca do 15 kwietnia.
Paweł Tajboš twierdzi jednak, że tak długi okres dostępności prawdopodobnie powstał na skutek błędu - literówki.
Ponadto zalecane jest aby turystom towarzyszył na tych trasach przewodnik górski, ale nie jest to obowiązkowe. W przeciwnym razie turyści powinni wykazać się posiadaniem odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego i znajomości trasy. Bycie członkiem stowarzyszenie lub klubu nie byłoby konieczne.
Do rejonów skialpinistycznych już teraz wchodzić mogą nie tylko skialpiniści ale również turyści
Nowy regulamin ma ścisłej zdefiniować co jest skialpinizmem a co turystyką pieszą, co obejmuje również ruch na rakietach śnieżnych. Tego w bieżącym regulaminie zdecydowanie brakuje.
Paweł Tajboš mówi, że już obecnie w rejonach dostępnych do uprawiania skialpinizmu przebywać mogą nie tylko narciarze, ale również turyści piesi.
"Areały ski-alpinistyczne służą do tego aby ludzie przebywali właśnie tam. Nie obchodzi mnie, czy zamierzasz uprawiać narciarstwo alpejskie, snowboard, wędrówki na rakietach śnieżnych albo jeśli chcesz babraj się tam pieszo."
Pomimo tego, że obecny regulamin wymienia tylko skialpinistów i twierdzi, że za skialpinistów mogą być uważani tylko członkowie klubów wysokogórskich i skialpinistycznych - to według tych wyjaśnień w czasie od 21 grudnia do 15 kwietnia wszyscy turyści mogą przebywać w wymienionych niżej obszarach:
(nie tłumaczę, bo to jasne)
1. Veľká Studená dolina od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese,
2. v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko,
3. v Žiarskej doline - Veľké Závraty a Malé Závraty, východiskovým miestom je Žiarska chata,
4. Bobrovecká Vápenica - Červenec - Babky - Veľká Kopa - sedlo Priehyba a späť,
5. Spálená dolina
6. zjazdovka Spálená - Salatínska dolina.
Proponowane nowe przepisy nie zawierają już tak absurdalnych i trudnych do wykonania przepisów jak np. maksymalna liczba skialpinistów, którzy mogą jeździć na nartach w jednym wyznaczonym obszarze jednego dnia, obowiązek uprzedniego zgłaszania planowanej trasy do TANAP, czy też obowiązek posiadania przy sobie legitymacji członkowskiej organizacji alpinistycznej.
Proponowane obszary uprawiania skialpinizmu mają być również rozszerzone.
Regulamin nie obejmuje działalności przewodników górskich, instruktorów wspinaczki jak również nie ogranicza liczby osób jakie w danym dniu mogą wejść na konkretny szczyt i tym podobne.
Cały projektowany regulamin można przeczytać tutaj:
http://spravatanap.sk/web/index.php/2012-08-24-09-59-24/pripravovany-navstevny-poriadok-mapy
Poprawiony (piątek, 21 grudnia 2012 09:01)